Akordy w PRZEWROTACH – Jak grać na pianinie!

W tej lekcji porozmawiamy sobie o tym jak budować, ćwiczyć i przede wszystkim jak wykorzystywać akordy w przewrotach, tak aby Twoje utwory, piosenki brzmiały pięknie!

Czym są akordy w przewrotach??

Pewnie spotykasz się czasem z takim zapisem jak poniżej…

To są właśnie akordy w przewrotach, a dokładniej oznaczenia poszczególnych akordów, ale zanim do tego przejdziemy…zacznijmy od początku!

AKORDY W PRZEWROTACH

Każdy akord możemy zagrać na 3 różne sposoby. Każdy kolejny sposób, to po prostu zamiana kolejności dźwięków. W każdym przewrocie muszą znaleźć się ZAWSZE 3 TE SAME DŹWIĘKI. Po prostu przy każdym przewrocie zamieniamy ich kolejność. Żeby to dobrze zrozumieć, posłużymy się przykładem akordu G- dur (G)

POZYCJA ZASADNICZA

Akord G – dur (G), składa się z dźwięków G – H – D, jeśli nie wiesz jak tworzyć akordy, zaglądnij tutaj. Dźwięk G, to dźwięk, który znajduje się w podstawie tego akordu, a jak pewnie pamiętasz, nazwa akordu wywodzi się od jego dźwięku w podstawie. Akord właśnie w takiej postaci nazywa się akordem w POZYCJI ZASADNICZEJ. To, co jest ważne! Aby mówić o akordzie w pozycji zasadniczej, muszą być również spełnione reguły, o których przeczytasz tutaj.

Akord G- dur w pozycji zasadniczej na klawiaturze wygląda dokładnie w taki sposób.

Gramy go palcami:

 • Prawa ręka: (od dołu) 1 – 3 – 5
 • Lewa ręka: (od dołu) 5 – 3 – 1

(Pamiętaj, że w języku angielskim dźwięk H – to dźwięk B, stąd różnica liter, nad klawiaturą)

Ten sam akord możemy zapisać na dwa sposoby:

 • W postaci literowej:
 • lub na pięciolinii:

PIERWSZY PRZEWRÓT

Jeżeli zamienimy kolejność dźwięków tego akordu, możemy stworzyć jego PIERWSZY PRZEWRÓT. Zauważ, że jeżeli przeniesiemy nasze G z podstawy akordu, o oktawę wyżej, tak jak na zdjęciu poniżej, to otrzymamy akord G-dur w kolejności H – D – G. Jest to ciągle ten sam trójdźwięk, ale z inną kolejnością dźwięków.


Gramy go palcami:

 • Prawa ręka (od dołu): 1- 2- 5
 • Lewa ręka (od dołu): 5- 3- 1

Ważne! Pamiętaj o różnicy w nazewnictwie! Po polsku mówimy dźwięk H, po angielsku ten dźwięk nazywa się B – stąd też będzie różnica w poniższym zapisie:

Najczęściej spotkasz się z takim zapisem:

 • Zapis literowy:

Czasem możesz spotkać też zapis G/H (w polskiej wersji). Pamiętaj, że to jest to samo!!!

 • Na pięciolinii ten akord prezentuje się tak:

DRUGI PRZEWRÓT

Została jeszcze jedna kombinacja dźwięków akordu G – dur, czyli kolejność
D – G – H.

Gramy go palcami:

 • Prawa ręka (od dołu): 1- 3- 5
  Lewa ręka (od dołu): 5- 2- 1

Może wyglądać on w taki sposób:

 • Zapis literowy:
 • A na pięciolinii prezentuje się tak:

DO CZEGO PRZYDAJĄ SIĘ PRZEWROTY AKORDÓW?

Dzięki przewrotom możemy w łatwiejszy sposób łączyć różne akordy ze sobą. Co nam to daje? Przede wszystkim płynniejsze, ładniejsze przejścia na klawiaturze. (Posłuchaj 4’55)

Żeby jednak grać akordami, dobrze jest wykonywać kilka prostych ćwiczeń, które pomogą upłynnić to. Poniżej przykłady ćwiczeń w formie PDF, śmiało pobieraj nuty i graj!

JAK ĆWICZYĆ AKORDY W PRZEWROTACH?

ĆWICZENIE 1:
Graj na zmianę akord raz w prawej, raz w lewej ręce. Każdą pozycję akordu powtórz dwa razy (pamiętając o prawidłowych palcach!)

ĆWICZENIE 2:
1. Zagraj osobno, najpierw prawą, następnie lewą ręką, każdy przewrót akordu, rozkładając osobno dźwięki (pamiętając o prawidłowych palcach!)
2. Połącz obie dłonie, rób to bardzo wolno i pilnuj dokładnie, czy używasz właściwych palców!

ZAPIS NUTOWY ĆWICZEŃ DO POBRANIA

Te ćwiczenia możesz przenieść do dowolnych akordów i do tego Cię zachęcam! Nawet codziennie możesz brać nowy akord i wykonywać właśnie te wprawki. Dzięki nim będziesz budować technikę i przede wszystkim pamięć mięśniową dłoni. Zobaczysz, że z czasem ułożenie każdego przewrotu akordu będzie dla Twoich palców już naturalne!!!

PODSUMOWANIE

W tej lekcji pokazałam Ci jak budować przewroty akordów oraz jakie ćwiczenia możesz wykonywać, aby granie akordami było dla Ciebie coraz łatwiejsze.

Przewroty akordów to podstawy harmonii muzyki, które już dzisiaj mam nadzieję, są dla Ciebie zrozumiałe! Pamiętaj jednak, że rozumienie teorii budowania akordów a ich granie na pianinie, to osobne kwestie.

Dlatego mam nadzieję, że będziesz wykonywać ćwiczenia, które przybliżą Cię do tego, by w przyszłości tworzyć własne schematy złożone z akordów i to nie tylko takich w pozycji zasadniczej! Dodatkowo, dzięki umiejętności ich grania oraz odczytywania, bez problemu zagrasz utwory w formie lead sheet oraz będziesz wiedzieć Jak Podkładać AKORDY pod melodię

CO JEŚLI CHCĘ WIĘCEJ?

Jeśli chcesz wejść jeszcze głębiej w tematy dotyczące tajników harmonii, gry akordami, tworzenia akompaniamentu i prostych, lecz pięknych improwizacji na pianinie, to koniecznie zobacz nasz najnowszy Kompleksowy Kurs Gry Akordami I Tworzenia Akompaniamentu Na Pianinie i zapisz się na listę oczekujących na kurs!

Więcej informacji na stronie kursu (Wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej)


Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.