Jak Podkładać AKORDY Pod Melodię?

Chcesz podkładać akordy pod ulubione melodie, ale nie do końca wiesz jak to robić? Zastanawiasz się, w którym miejscu należy zagrać odpowiedni akord? Kiedy go puścić i zamienić z innym, by pasował do całego utworu? W tej lekcji poruszamy wszystkie te zagadnienia na przykładzie utworu - "Moon River" by Henry Mancini.

Jak grać akordami?

No dobrze, ale co to tak właściwie znaczy grać akordami. To zależy. Możliwości jest mnóstwo. Dzisiaj po prostu pokażemy Ci jak podkładać akordy pod melodię i jak zrobić to z wykorzystaniem specjalnego zapisu nutowego – (Lead Sheet)

Lead Sheet – co to jest i jak go czytać?


Pewnie kojarzysz zapis linii melodycznej w kluczu wiolinowym, nad którą znajdują się duże litery. To jest właśnie lead sheet, czyli najbardziej popularna forma zapisywania popularnych piosenek czy innych rozrywkowych utworów muzycznych.

Aby grać z takiego zapisu muzycznego, musisz umieć tak naprawdę tylko dwie rzeczy:

  • Znać zapisy nutowy w kluczu wiolinowym
  • Znać podstawowe akordy w muzyce. Jeżeli jeszcze ich nie znasz, koniecznie przejdź przez tę lekcję – „Jak Tworzyć Akordy” w której poznasz podstawowe zasady dotyczące budowania akordów w muzyce

Jeżeli to już umiesz, to sama gra staje się bardzo prosta:

  • Prawa ręka gra zapisaną linię melodyczną
  • Lewa ręka akompaniuje, podkładając określone akordy.

Najważniejsza zasady podkładania akordów pod melodie!

  • Pamiętaj, że akord, który jest zapisany nad daną nutą, nie stoi tam przypadkiem! Właśnie to miejsce wskazuje nam dokładnie, kiedy należy dany akord zagrać.
  • Akord zmieniamy zgodnie z zapisem w nutach. Jeżeli nad jakąś nutą nie ma zapisanego akordu, oznacza to, że akord, który pojawił się ostatni, obowiązuje aż do następnego akordu. Tak jak w przykładzie poniżej.

W pierwszym takcie widzimy akord a- moll (Am), który obowiązuje na przestrzeni całego taktu. Zmieniamy go na akord F-dur (F), dopiero w następnym takcie w momencie, w którym prawa ręka gra dźwięk H. I tak do końca utworu.

  • Jeżeli zdarzy się, że na przestrzeni jednego taktu jest kilka akordów, wtedy należy zmienić akord zgodnie z zasadą, w miejscu, w którym ten akord występuje.

Po prostu naciskasz akord wtedy, kiedy widzisz jego oznaczenie, i trzymasz go tak długo, aż nie pojawi się kolejne oznaczenie akordu.

PODSUMOWANIE

Dalej możliwości są niemalże nieograniczone. Jeżeli zrozumiesz, jaki akord musisz zagrać i jak podkładać akordy pod konkretną melodię, to następnym krokiem, który możesz wykonać, jest na przykład stworzenie prostego akompaniamentu, bazując właśnie na akordach (tak naprawdę, to co tutaj robiliśmy, to już jest forma akompaniamentu).

CO JEŚLI CHCĘ WIĘCEJ?

Jeśli chcesz wejść jeszcze głębiej w tematy dotyczące tajników harmonii, gry akordami, tworzenia akompaniamentu i prostych, lecz pięknych improwizacji na pianinie, to koniecznie zobacz nasz najnowszy Kompleksowy Kurs Gry Akordami I Tworzenia Akompaniamentu Na Pianinie i zapisz się na listę oczekujących na kurs!

Więcej informacji na stronie kursu (Wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej)

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.