Jak Szybciej Grać Na Pianinie – Gama Chromatyczna!

Każdy z nas chce szybko grać na pianinie. Niestety gdy zaczynamy swoją przygodę z pianinem, nie jest to takie proste. Baa..nawet będąc osobą średniozaawansowaną, palce nadal nie chcą ruszać się tak szybko, jakbyśmy chcieli. Aby pomóc Ci z tym problemem, przygotowałem dla Ciebie lekcję, w której pokażę Ci jak na przykładzie gamy chromatycznej, pracować nad szybkością oraz lepszą techniką gry na pianinie!

Gama chromatyczna to gama, składająca się dokładnie z 12 półtonów. Prościej mówiąc, aby zagrać gamę chromatyczną, musimy naciskać po kolei każdy klawisz znajdujący się na klawiaturze pianina. Grając gamę chromatyczną, świetnie możemy pracować nad  techniką gry, tak aby nasze palce jeszcze energiczniej, szybciej i selektywnej uderzały w klawiaturę pianina, co ostatecznie przełoży się na ogólną szybkość w poruszaniu się po klawiaturze oraz zdecydowanie piękniejsze brzmienie.

GAMA CHROMATYCZNA

Gamę chromatyczną zaczynamy grać od dźwięku C, zarówno w lewej oraz w prawej ręce i gramy ją na początku tylko i wyłącznie przez jedną oktawę. Czyli od dźwięku C do dźwięku C:

Gama chromatyczna

JAKIMI PALCAMI GRAĆ?

Kluczową kwestią jest, jakimi palcami grać gamę chromatyczną, bo używając wszystkich, pięciu palców, byłoby ciężko.

Zasada jest taka, że zarówno w prawej, jak i lewej ręce gramy tylko TRZEMA palcami.

W prawej ręce wygląda to w ten sposób, że na czarnym klawiszy, zawsze znajduje się trzeci palec, na białym klawiszu zazwyczaj pierwszy palec, z dwoma wyjątkami na dźwiękach F i C, gdzie wypada drugi palec:

gama chromatyczna - jakimi palcami grać


W lewej ręce jest bardzo podobnie, ponieważ znowu na czarnych klawiszach, cały czas mamy trzeci palec, a na białych – pierwszy,  z tym, że drugi palec teraz będzie pojawiał się na dźwiękach E oraz H:

Gama chromatyczna - jakimi palcami grać

Z czasem przywykniesz do każdego z nich i gra nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu. 

JAK ĆWICZYĆ I PRACOWAĆ NAD TECHNIKĄ GRY

Poprawnie i płynnie zagrana gama chromatyczna to nie taka prosta sprawa. Aby nauczyć się jej płynnie grać, podziel ją na 3 części.

 • Pierwsza, od dźwięku C do dźwięku E.
Gama chromatyczna
 • Druga od dźwięku ES do dźwięku FIS.
Gama chromatyczna
 • Trzecia, od dźwięku F do dźwięku C.
Gama chromatyczna

Ćwicz partiami. Najpierw pierwszą część – doprowadzając ją do płynnego tempa. Gdy to Ci się uda, przejdź do części drugiej. Następnie połącz te dwie części w jedną, grając od początku. Gdy to Ci zacznie wychodzić, naucz się części trzeciej. Następnie zagraj całą gamę chromatyczną od początku do końca przez jedną oktawę, w umiarkowanym tempie.

Bardzo ważne jest, aby gamę chromatyczną grać poprawnie technicznie. Nie wykonuj zbędnych ruchów nadgarstkiem, w górę i w dół. Staraj się utrzymać nadgarstek w jednej linii. Nie znaczy to, że ma być on sztywny. Nie, nie. Musi być luźny, ale stabilny.

Każde uderzenie klawisza, powinno wychodzić z palca, a nie z ręki. Po prostu skup się na tym, aby pracować i grać palcami.

JAK GRAĆ CORAZ SZYBCIEJ?

Jeżeli uda Ci się płynnie zagrać gamę chromatyczną dwoma rękoma naraz, przyszedł czas, aby pracować nad szybkością Twoich palców. W tym celu spróbuj zmienić rozłożenie akcentów w gamie.

Mówiąc prościej, zacznij od zagrania w umiarkowanym tempie zwykłej gamy chromatycznej, tym razem przez dwie oktawy.

Następnie spróbuj zagrać w taki sposób, że będziesz energiczniej naciskał co drugi dźwięk gamy, dzięki czemu będziesz pracować nad kontrolą oraz szybkością palców.

Kolejny etap, to rozłożenie akcentów co trzeci dźwięk gamy, czyli mocniejsze naciskanie co trzeci klawisz. W tym przypadku spróbuj przyspieszyć jeszcze tempo gry.

Ostatnie ćwiczenie, to rozłożenie akcentów co czwarty dźwięk! Aby zmieścić się w czasie, musisz zagrać jeszcze szybciej 🙂

Nie zapomnij  zwrócić uwagi, aby Twoja ręka i nadgarstki były luźne. Najgorsze co możesz zrobić to usztywnić rękę. Wtedy na pewno nie uda Ci się doprowadzić gamy chromatycznej do szybkiego tempa.

A MOŻE COŚ TRUDNIEJSZEGO?

Gdy już gama chromatyczna zagrana przez dwie oktawy, nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu, spróbuj zwiększyć zasięg gamy, grając ją przez trzy lub cztery oktawy. Jeszcze bardziej poprawi to Twoją kontrolę i panowanie nad grą.

A jeżeli jesteś na jeszcze wyższym poziomie, spróbuj zagrać gamę chromatyczną rozbieżnie, grając rękoma nie w tych samych kierunkach, a jedną ręką w górę, natomiast drugą w dół 🙂

Możesz też spróbować tych ćwiczeń na synchronizację i koordynację rąk, które na pewno wprawią Cię w lekkie zakłopotanie 🙂

Powodzenia

P.S Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z pianinem, to gorąco zapraszam Cię do naszego Bezpłatnego Wyzwania – ODAPL AKORDY, dzięki któremu zaczniesz grać akordami i stworzysz stylowe akompaniamenty, które możesz wykorzystać do grania najpopularniejszych utworów i piosenek na pianinie!

Po prostu kliknij zdjęcie poniżej, aby dowiedzieć się więcej o wyzwaniu!

Jak grać akordami na pianinie


Ten post ma 5 komentarzy

 1. Basia

  To jest genialne! Od początku mialam problem z palcami i nikt mi nie potrafił tego wytłumaczyć. Dziękuje!

  1. Marek Zacharewicz

   Dzięki ❤️ Super, że możemy pomóc!

 2. Izabela

  Bardzo mi się podobała ta lekcja. Dopiero zaczynam uczyć się -bardzo dużo skorzystałam. Dziękuję!

  1. Marek Zacharewicz

   Dzięki Iza <3

 3. Barbara

  Minęło 55 lat jak skończyłam edukację podstaw muzyki. Teraz mam więcej czasu i wróciłam do moich zapisanych utworów. Palce sztywne po tygodniu treningu zgodnie z Pańskimi radami zaczęły szybciej i lepiej wydobywać z mojego pianina dźwięki. Nadal będę korzystać z dostępnych lekcji. Mam nadzieję, że za rok będę mogła bliskim pokazać efekt pracy.
  Ślicznie dziękuję.

Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.