Jak Nauczyć Się Grać Na Pianinie Dwoma Rękoma!

Granie dwoma rękoma na pianinie nie jest proste! Synchronizacja, koordynacja i niezależność rąk jest to jeden z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się na początku nauki gry na pianinie, ale nie tylko. Aby temu zaradzić, przygotowałem zestaw kilku ćwiczeń, które pomogą Ci ogarnąć ten problem i sprawią, że zaczniesz grać zdecydowanie płynniej dwoma rękoma na pianinie!

Aby płynnie nauczyć się grać na pianinie dwoma rękoma, potrzeba czasu. Wypracowanie odpowiedniej niezależności, synchronizacji czy koordynacji rąk jest to proces, który trwa cały czas. Nie da się tego wyćwiczyć w przeciągu tygodnia.

Im więcej czasu poświęcisz na naukę gry na pianinie, ćwicząc podane przeze mnie ćwiczenia oraz grając nowe, coraz trudniejsze utwory, tym szybciej będziesz w stanie grać płynnie na dwie ręce na pianinie!

JAK ĆWICZYĆ GRĘ NA PIANINIE DWOMA RĘKOMA?

W ćwiczeniach będziemy się  poruszać, tak naprawdę używając tylko 5 dźwięków. 

Skupimy się głównie na:

  • Rytmie
  • Artykulacji
  • Ruchu Ręki

Ćwiczenia nie są bardzo trudne, także jeżeli dopiero zaczynasz, sprawdzą się one u Ciebie idealnie!

Pamiętaj tylko, że na początku ręce mogą odmawiać posłuszeństwa i nie będą chciały robić tego, co mówi im głowa. To normalne, o to w tym chodzi!

Z czasem przywykniesz do każdego z nich i gra nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu. 

ĆWICZENIE 1

W tym ćwiczeniu poruszamy się po gamie pięciopalcowej, od dźwięku G do dźwięku D – w górę i w dół. 

W pierwszej części ćwiczenia prawa ręka gra ósemki, natomiast lewa ręka gra ćwierćnuty.  W drugiej części, role się zamieniają i to lewa ręka gra dwa razy szybciej, niż ręka prawa.

jak grać na pianinie dwoma rękoma

To ćwiczenie wydaje się być bardzo proste, ale takie nie jest. Podziel ćwiczenie na dwie części i naucz się grać perfekcyjnie dwoma rękoma każdą z nich. Gdy już nie będzie to stanowiło dla Ciebie problemu, połącz obie części w jedną całość i naucz się płynnie przechodzić między częściami, aby bez problemu zmieniać odgrywane wartości rytmiczne w obu rękach!

Pamiętaj, aby rozluźnić rękę i zwracać uwagę na każdy naciskany klawisz. Naciskaj klawisze z tą samą siłą, tak aby wydobywane dźwięki, brzmiały identycznie.

ĆWICZENIE 2

Drugie ćwiczenie bazuje dokładnie na tych samych, pięciu dźwiękach. Tym razem jeszcze bardziej zmieniamy rytm, dodając nowe wartości rytmicznie – ćwierćnuty z kropką.

jak grać na pianinie na dwie ręce

Zasady gry są identyczne jak w ćwiczeniu pierwszym. Zauważ, że tutaj dźwięki wchodzą między siebie, co oznacza, że zarówno prawa jak i lewa ręka będą grały czasami osobno. To jest właśnie największa problematyka tego ćwiczenia.

Aby ułatwić sobie wykonanie ćwiczenia, spróbuj na głos mówić, czy w danym momencie, ręce grają razem, czy gra sama prawa ręka, czy może ręka lewa. To naprawdę pomaga!

ĆWICZENIE 3

Aby płynnie nauczyć się grać na pianinie dwoma rękoma, musimy nauczyć nasze ręce grać różnymi rodzajami artykulacji.

W tym ćwiczeniu nie dość, że ręce będą grały różne wartości rytmiczne, to dodatkowo raz będą grały, używając artykulacji – legato, a raz – staccato.

ćwiczenie na niezależność rąk - pianino

Kropeczki przy nutach, to oznaczenie artykulacji staccato. Polega ona na tym, że odrywamy od siebie dźwięki, “skacząc” po klawiszach. 

Łuk nad nutami, oznacza natomiast artykulację legato, czyli – łącząc. Jest to standardowa technika gry, której używaliśmy w poprzednich ćwiczeniach. Po prostu każdy z dźwięków musi być ze sobą połączony.

ĆWICZENIE 4

W tym ćwiczeniu poćwiczymy bezpośrednią koordynację rąk, tak żeby to całe ręce chciały odrywać się w różnym momencie od klawiatury.

Ćwiczenie angażuje tylko dwa dźwięki, zarówno w prawej jak i lewej ręce.

ćwiczenie na niezależność rąk - pianino

Zaczynamy od ręki lewej, która gra cztery równe ćwierćnuty przez dwa takty.

Gdy już dłoń przyzwyczai się do tego układu, dokładamy rękę prawą, która uderza ćwierćnuty na drugą oraz trzecią miarę w takcie. W trzecim takcie ćwiczenia, role rąk się zamieniają.

ĆWICZENIE 5

Ostatnie już ćwiczenie jest kontynuacją ćwiczenia czwartego. Jedna z rąk zostaje taka sama – gramy cztery równe ćwierćnuty w takcie, natomiast zmieniamy rytm, na rytm punktowany ręce drugiej. Zamiast dwóch równych ćwierćnut, mamy ćwierćnutę z kropką oraz ósemkę.

jak grać na pianinie na dwie ręce

Podobnie jak w ćwiczeniu 2, spróbuj na głos liczyć lub mówić, która z rąk uderza w klawiaturę w danym momencie. To zdecydowanie ułatwi Ci naukę tego ćwiczenia!

ZAPIS NUTOWY ĆWICZEŃ DO POBRANIA

ILE CZASU ĆWICZYĆ?

No właśnie…Jak się za to zabrać i ile czasu poświęcić na ćwiczenie niezależności rąk?

To oczywiście zależy. Zależy od tego, na jakim poziomie jesteś, czyli jak płynnie potrafisz grać na pianinie dwoma rękoma oraz jakim czasem dysponujesz w ciągu dnia. 

Najważniejsze, to aby ćwiczyć systematycznie i każdego dnia! To dzięki takiemu podejściu osiągniesz najlepsze rezultaty.

Co do szczegółowej organizacji ćwiczeń, to zacznij od sprawdzenia, ile już umiesz. Spróbuj zagrać wszystkie ćwiczenia i sprawdź, co Ci wychodzi, a co nie. Będziesz wiedzieć, na którym ćwiczeniu musisz się skupić w pierwszej kolejności.

Jeżeli będzie tak, że nie jesteś w stanie zagrać żadnego z ćwiczeń, zacznij od początku, czyli od ćwiczenia pierwszego. Poświęć na nie 5-10 minut każdego dnia, a gdy już nauczysz się go płynnie grać, przejdź do ćwiczenia następnego.

DLACZEGO NIE WSZYSTKIE ĆWICZENIA JEDNOCZEŚNIE?

Gdybyśmy chcieli podczas jednej sesji ćwiczeniowej grać wszystkie powyższe ćwiczenia, zajęłoby to nam minimum 25 minut – mówię oczywiście o porządnym i efektywnym ćwiczeniu, w założeniu, że na każde ćwiczenie poświęcimy minimum 5 minut. 

To dość dużo czasu, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że są też inne ćwiczenia, dzięki którym pracujemy nad szybkością, czy sprawnością naszych palców, i które również warto ćwiczyć każdego dnia. Przykłady takich ćwiczeń, możesz znaleźć między innymi, w tej lekcji – 5 najlepszych ćwiczeń.

JAK INACZEJ ĆWICZYĆ GRANIE NA PIANINIE DWOMA RĘKOMA?

Możliwości jest sporo. Warto na pewno sięgnąć po dwie pozycje, czyli:

To kompleksowe „zeszyty ćwiczeń”, które zdecydowanie pomogą Ci w pracy na synchronizacją, koordynacją i niezależnością gry, co w znacznym stopniu przełoży się na Twoją płynniejszą grę utworów na pianinie dwoma rękoma!

P.S Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z pianinem, to gorąco zapraszam Cię do naszego Bezpłatnego Kursu – Zacznij Grać Na Pianinie, dzięki któremu dowiesz się jak stawiać pierwsze kroki w nauce gry na pianinie i jak zacząć grać na pianinie pierwsze utwory!

Po prostu kliknij zdjęcie poniżej, aby dowiedzieć się więcej o kursie!

Powodzenia!


Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.