Jak Improwizować Na Pianinie I Tworzyć Piękne Melodie!

Tworzenie własnych melodii, to niezwykła umiejętność, która daje ogrom możliwości. Wiele osób grających na pianinie marzy o tym, aby zgłębić tajemnice improwizacji, pytanie tylko, od czego zacząć...

Jak improwizować na pianinie.. to pytanie bardzo często pada od osób, które chcą tworzyć własne melodie, no bo w końcu, kto nie marzy o tym, aby usiąść przy pianinie i na poczekaniu wymyślać piękne melodie! Ta umiejętność przydaje się nie tylko do spontanicznego grania, ale także do tworzenia i komponowania własnych utworów, czy aranżacji!

Dzisiaj pokażę Ci, co Ty możesz zrobić, aby Twoja melodia zabrzmiała ładnie i jakie elementy możesz wykorzystywać u siebie, aby zacząć improwizować na pianinie!

JAK ZACZĄĆ

  • Na samym początku warto ustalić tonację, w której chcemy tworzyć naszą improwizację.

Ja wybrałam gamę d – moll, a więc mam do wykorzystania poniższe dźwięki:

gama d-moll

Śmiało korzystaj z dźwięków wybranej tonacji, ponieważ one prawie zawsze będą pasowały do Twojej improwizacji.

  • Kolejnymi krokiem, który warto wykonać to wybranie akordów, na których będzie opierać się cała melodia.

Ja wybrałam dwa akordy d – moll (Dm) oraz B – dur (Bb) i właśnie one są bazą mojej improwizacji.

akordy

SCHEMAT W LEWEJ RĘCE

Na początku ustalę sobie schemat w lewej ręce, który będzie podstawą mojej improwizacji. Jeżeli chcesz poznać więcej pięknych schematów dla lewej ręki, to koniecznie zajrzyj do tej lekcji.

schemat akompaniamentu

Jeżeli mam już pomysł na lewą rękę, dalszym krokiem jest już tak naprawdę wyobraźnia, pomysły i kreatywność. Wykorzystując dźwięki tonacji i akordów, które wcześniej wybrałam, mogę zacząć bawić się ręką prawą.

JAK IMPROWIZOWAĆ NA PIANINIE?

Aby tworzyć piękne melodie, ważne jest, aby wykorzystywać w improwizacji różne elementy. Korzystaj ze współbrzmień, takich jak akordy, dwudźwięki, mieszaj je pojedynczymi dźwiękami oraz twórz z nich różne struktury rytmiczne.

Ja na początku użyję współbrzmień, które składają się właśnie z dźwięków akordów d – moll i B – dur. Gram je dokładnie w takim samym układzie.

Już takie współbrzmienia możemy urozmaicić na przykład o powtórzenie jakiegoś składnika akordu lub o dźwięki przejściowe . Zauważ, że górne dźwięki moich dwudźwięków, leżą w stosunku do siebie w odległości tercji. Pomiędzy nimi znajduje się dźwięk C. Posłuży on nam jako przejście do akordu B – dur (Bb).

Jeżeli akordy leżą między sobą w stosunku tercji, często wykorzystywany jest właśnie dźwięk leżący pomiędzy nimi, który pełni rolę dźwięku przejściowego.

jak tworzyć piękne melodie na pianinie

Następnie użyję dźwięków gamy d – moll. Dzięki takiemu przejściu zmienię rejestr w prawej ręce.

jak akompaniować na pianinie

To, co warto robić w swoich improwizacjach, to używanie stałych elementów, dlatego wrócę teraz do dwudźwięku z samego początku, ale zagram go teraz oktawę wyżej. Zauważ, że łączenie dźwięków pojedynczych z różnymi współbrzmieniami, sprawia, że melodia brzmi jeszcze ładniej, dlatego w następnym kroku zagram oktawę, która akurat przypada na akord d – moll.

Dalej rozłożę akord d – moll i zagram go melodycznie, dzięki temu znowu zmienię rejestr w prawej ręce. Następnie kieruje się do dołu, aby zakończyć moją improwizację początkowym motywem.

nauka improwizacji na pianinie

UROZMAICENIE LEWEJ RĘKI

Jeżeli czujesz, że czegoś Ci brakuje w Twojej improwizacji, możesz spróbować urozmaicić jeszcze bardziej lewą rękę. Pokażę Ci kolejne dwa schematy, które możesz użyć u siebie!

  • Pierwszy schemat
schemat akompaniamentu
  • Drugi schemat
jak akompaniować lewą ręką na pianinie

 

Jeżeli chcesz poznać jeszcze więcej inspiracji dla lewej ręki, koniecznie posłuchaj tego.

Nuty z lekcji możesz pobrać tutaj

SKĄD CZERPAĆ INSPIRACJĘ?

Tworząc własne melodie, bardzo ważne jest by stale znajdować i czerpać inspirację! Polecam słuchać ulubionej muzyki, wykonawców. Obserwować innych, jak grają i brać od nich to, co najlepsze i używać bezpośrednio u siebie.

Na samym końcu pamiętaj o tym, aby tworząc improwizacje, bawić się muzyką i czerpać z niej radość! Pamiętaj, że improwizacja to nauka, która wymaga ogromnej ilości prób i błędów. To, co jednak jest najważniejsze, to to, że improwizacja nie ma żadnych ograniczeń, metodą prób i błędów szukaj brzmień, które są najbliższe Twojemu sercu!

Powodzenia!

P.S Jeśli chcesz rozwijać się w tworzeniu własnych melodii i akompaniamentów, to gorąco zapraszam Cię do naszego Bezpłatnego Wyzwania – ODAPL AKORDY, dzięki któremu zaczniesz grać akordami i stworzysz stylowe akompaniamenty, które możesz wykorzystać do grania najpopularniejszych utworów i piosenek na pianinie!

Po prostu kliknij zdjęcie poniżej, aby dowiedzieć się więcej o wyzwaniu!

Jak grać akordami na pianinie


Ten post ma 2 komentarzy

    1. Marek Zacharewicz

      Dzięki Aga! Będziemy więcej działać w tym temacie 🙂

Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.