Jak Akompaniować Na Pianinie do linii melodycznej na przykładzie „Canon in D” – akompaniament + nuty

W tej lekcji mam dla Ciebie 3 gotowe schematy na akompaniament, dzięki którym dowiesz się, jak akompaniować na pianinie do dowolnej linii melodycznej. Akompaniament przedstawię Ci na przykładzie "Canon in D" J. Pachelbela.

Dzisiaj zajmiemy się tym, jak tworzyć akompaniament w lewej ręce do już zapisanej melodii w nutach. Będziemy bazować oczywiście na akordach zapisanych do linii melodycznej.

Pokażę Ci 3 gotowe schematy, które omówię na podstawie jednej z najbardziej popularnych i pięknych kompozycji- Canon in D J. Pachelbela. Od razu zaznaczę, że te schematy są jak najbardziej uniwersalne, dlatego możesz wykorzystać je do dowolnie wybranego utworu i stworzyć własny akompaniament!

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zacznijmy od tego, że nasz Canon in D jest utworem, który opiera się tylko na 5-akordach. Dokładnie są to akordy D- dur (D), A- dur (A), h- moll (Bm), fis- moll (F#m), G-dur (G).

Pamiętaj o różnicy w nazewnictwie w języku polskim i angielskim. Zamiast litery H, w angielskim mamy B. Czyli h- moll = Bm

Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak tworzyć akordy to odsyłam Cię do tej LEKCJI!

Zauważ, że te akordy tworzą nam progresję i układają się w taką kolejność, jak na zdjęciach poniżej:

JAK ZROZUMIEĆ AKOMPANIAMENT?

Żeby dobrze zrozumieć każdy ze schematów w lewej ręce i to jak rozkładają się w czasie, przyjdzie nam z pomocą rytm. Jeżeli zrozumiesz zależności rytmiczne danego schematu, bez problemu później będziesz w stanie połączyć go z melodią i tworzyć piękny akompaniament.

To na co warto zwrócić uwagę, to metrum danego utworu. Nasz Canon jest w metrum 4/4, jest to metrum parzyste. Jak to rozumieć? Najprościej możemy po prostu powiedzieć, że będziemy liczyć w każdym takcie 4 ćwierćnutami!

SCHEMAT PIERWSZY: 1-5-8-3

Do stworzenia akompaniamentu na bazie tego schematu posłużymy się 4 dźwiękami akordu i będziemy je rozkładać osobno. Dokładnie w takiej kolejności 1-5-8-3. Najlepiej to zrozumiesz na konkretnym przykładzie. Nasz utwór zaczyna się akordem D-dur (D), w takim razie posłużmy się tym akordem.

Akord D- dur(D) składa się z dźwięków D-FIS-A, gdzie:

  • D – 1 lub 8 (liczba 8 to powtórzenie dźwięku pierwszego tylko oktawę wyżej)
  • FIS – 3
  • A – 5

Jeżeli znasz bardziej zasady muzyki, to łatwiej może będzie Ci zrozumieć to w ten sposób, że posługujemy się prymą, tercją i kwintą danego akordu.

Czyli zgodnie z naszym schematem 1-5-8-3, dźwięki akordu D- dur(D), będą układać się w takiej kolejności D – A – D – FIS

Zobacz, w jaki sposób można to zapisać rytmicznie. Jak widzisz w prawej ręce mamy zapisany dany akord, a w lewej nasz schemat.

Jest on rozpisany za pomocą równych ćwierćnut, których suma daje nam 4. Czyli dokładnie tyle, ile możemy zmieścić w naszym takcie w metrum 4/4.

SCHEMAT DRUGI: 1-5-8-5

Ten akompaniament jest nieco podobny. Również będziemy rozkładać dźwięki po kolei tylko w innej kolejności. Dokładnie w takiej 1-5-8-5.

Posłużmy się znowu naszym akordem D- dur(D). Będzie on się prezentować w taki sposób D – A – D – A. Zauważ, że w tym schemacie całkowicie pomijamy trzeci składnik tego akordu. Jest to jak najbardziej poprawne!

Ja widzisz znowu mamy równe 4 ćwierćnuty, znacząca różnica polega na tym, że zamiast na trzeci składnik akordu (tercję), tak jak w przypadku schematu pierwszego, wracamy na piąty składnik (kwintę) akordu.

SCHEMAT TRZECI: 1-5-8

W ostatnim ze schematów również będziemy rozkładali pojedynczo każdy z dźwięków, ale zauważ już na początku, że jest ich trzy nie cztery, jak w poprzednich przykładach.

Będziemy używać tej kolejności 1-5-8. Czyli nasz przykład akord D-dur(D), prezentuje się dokładnie tak: D – A – D

Tak, jak zaznaczyłam na początku, ten akompaniament składa się z 3 dźwięków. Będziemy je grać w takim układzie dwie ćwierćnuty + półnuta. Całość ładnie nam się składa w takt 4/4.

AKOMPANIAMENT Z LINIĄ MELODYCZNĄ

Za chwilę użyjemy 3 powyższych schematów, do stworzenia pięknego akompaniamentu do melodii Canon in D. Pamiętaj, że na dole wpisu jak zawsze znajdziesz nuty do pobrania w formie PDF.

ALE…

Zanim do tego przejdziemy jeszcze jeden TIP. Jakich schematów używać do danej melodii lub jej fragmentu. Ja posługuję się prostą zasadą!

Im mniej nut w prawej ręce tym bardziej skomplikowany schemat mogę użyć w ręce lewej i na odwrót!

Zobacz jak to wygląda z naszym Canonem in D:

Prawa ręka gra długie półnuty, dlatego, aby upiększyć tę melodię, użyłam tutaj SCHEMATU PIERWSZEGO.
To, co jest ważne! Zauważ, że w melodii akordy zmieniają nam się co półnutę – oznacza to, że musimy przyspieszyć nasz schemat w lewej ręce i zrobić z ćwierćnut- ósemki, aby zmieścić 4 dźwięki na dany akord!

W dalszej części tego utworu zaczyna pojawiać się coraz więcej dźwięków w melodii, dlatego zdecydowałam się użyć SCHEMATU DRUGIEGO, który jest trochę łatwiejszy ze względu na powrót na ten sam czwarty dźwięk! Zauważ, że sytuacja z akordami powtarza się jak we wcześniejszym przykładzie. Musimy znowu z naszych ćwierćnut zrobić ósemki, aby zdążyć, zagrać cały schemat na dany akord.

Na SCHEMAT TRZECI decyduję się w momencie pojawienia się jeszcze drobniejszych wartości w melodii. Dzięki takiemu zabiegowi maksymalnie skupiam się na prawej ręce, a lewa jest tylko drobnym dodatkiem. W tej części utworu, jeden akord przypada na jeden takt, dlatego schemat dwie ćwierćnuty + półnuta nie zmienia się!

ZAPIS NUTOWY CANON IN D J. PACHELBEL

PODSUMOWANIE

Znasz już 3 schematy, dzięki którym możesz zbudować akompaniament do tego lub dowolnie wybranego, innego utworu. To nie wszystko. Te schematy możesz dowolnie modyfikować!! W jaki sposób?

Wystarczy, że zmienisz kolejność poszczególnych składników akordów lub na przykład pokombinujesz z wartościami rytmicznymi! Zachęcam Cię do tego, jest to naprawdę bardzo kreatywna zabawa, z której może wyniknąć coś fajnego! Jeżeli szukasz kolejnej dawki pomysłów na własny akompaniament, to koniecznie posłuchaj tego pięknego SCHEMATU!

CO JEŚLI CHCĘ WIĘCEJ?

Jeśli chcesz wejść jeszcze głębiej w tematy dotyczące tajników harmonii, gry akordami, tworzenia akompaniamentu i prostych, lecz pięknych improwizacji na pianinie, to koniecznie zobacz nasz najnowszy Kompleksowy Kurs Gry Akordami I Tworzenia Akompaniamentu Na Pianinie i zapisz się na listę oczekujących na kurs!

Więcej informacji na stronie kursu (Wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej)

Powodzenia!


Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.