Tak POWINNA wyglądać NAUKA gry na pianinie – Robisz tak?

Idealnie zaplanowana sesja ćwiczeniowa to klucz do sukcesu. Poznaj 5 elementów, dzięki którym Twoja nauka stanie się bardziej efektywna!

Czy Tobie też zdarza się siadać do pianina, nie mając konkretnego planu na ćwiczenie? Czas spędzony przy instrumencie, powinien być dokładnie przemyślany. To tak, jak w sporcie. Ćwicząc, wykonujemy dokładnie zaplanowany trening. Podobnie jest w muzyce. Zaplanowana sesja ćwiczeniowa to klucz do sukcesu!  Dzięki niej zauważysz szybsze postępy w nauce, a Twoja praca przy instrumencie będzie efektywna.

Jak prawidłowo ćwiczyć na pianinie? Poznaj 5 elementów idealnej sesji ćwiczeniowej!

ELEMENTY SESJI ĆWICZENIOWEJ

Sesja ćwiczeniowa została przez nas zaplanowana na około godzinę ćwiczenia. Składa się z 5 elementów. Czas każdego z nich jest orientacyjny i w zależności od indywidualnych potrzeb może ulec skróceniu lub wydłużeniu. 

ROZGRZEWKA

Jest to element, którego nie powinniśmy pomijać w naszej codziennej sesji ćwiczeniowej. To podstawa w grze na pianinie. Postaraj się, aby potrwała ona minimum 5 minut. W tym czasie wykonuj różne ćwiczenia, dzięki którym rozruszasz swoje palce, nadgarstki i stawy. Następnie przejdź na klawiaturę pianina i wykonaj kilka wprawek, np. gamę pięciopalcową.

Więcej ćwiczeń rozgrzewkowych znajdziesz TUTAJ!

TECHNIKA

To jeden z najważniejszych aspektów gry na pianinie. To, jak bardzo masz ją rozwiniętą, będzie odpowiadać za Twoją sprawność i poruszanie się po klawiaturze pianina. Wystarczy 10 minut dziennie, by efekty były widoczne. W tym czasie możesz wykonywać różne ćwiczenia, dzięki którym rozwiniesz sprawność gry. Świetnie sprawdzą się tutaj gamy, pasaże oraz proste wprawki, np. ćwiczenia Hanona.

Pamiętaj, aby podczas ćwiczeń, zwracać szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie dłoni i nadgarstków. Istotna jest tutaj nie szybkość, a dokładność wykonywanych ćwiczeń. Zaczynaj od wolnego tempa, a gdy poczujesz się pewniej, stopniowo przyspieszaj. Idealnie sprawdzi się tutaj metronom!

Chcesz wiedzieć więcej, jak samodzielnie pracować nad techniką gry, to kliknij TUTAJ!

SZYBKIE CZYTANIE NUT

Bardzo często podczas ćwiczenia zapominamy o pracy nad czytaniem nut. Fakt, że je znasz, nie oznacza, że będziesz płynie i szybko grać. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdego dnia trenować szybkie czytanie nut. Możesz wybierać proste melodie i starać się je zagrać od początku do końca, bez zatrzymywania, patrząc tylko w nuty lub korzystać z różnych aplikacji, jak np. Sight Reading Factory. Na początek, zanim zaczniesz grać, przeanalizuj daną melodię, zwracając uwagę na metrum i znaki przykluczowe. Jeśli podane jest tempo, ustaw je na metronomie, a następnie spróbuj zagrać całe ćwiczenie.

UTWÓR

To najdłuższa część Twojej sesji ćwiczeniowej. Pracuj nad utworem, którego chciałbyś się docelowo nauczyć. Nie przegrywaj go w całości. Powtarzając w kółko od początku do końca, będziesz powielał błędy, a praca nie będzie przynosić żadnych efektów. Podziel utwór na mniejsze części i szlifuj każdą z nich.

Rozczytując utwór, pamiętaj, aby najpierw skupić się osobno na partii prawej, a następnie lewej ręki. Zwracaj szczególną uwagę na rytm oraz znaki. Nie śpiesz się! Nie chodzi o to, aby zagrać utwór jak najszybciej, ale przede wszystkim, aby nauczyć się go dobrze grać!

ZABAWA

Za Tobą solidnie wykonana praca, dlatego ostatnie 10 minut sesji, poświęć na granie tego, co sprawia Ci wiele radości. Może to być utwór, który już dobrze znasz, albo zabawa elementami improwizacji, tworzeniem własnej muzyki, czy gra akordami.

Szukasz inspiracji? Koniecznie ZOBACZ, jak improwizować na pianinie z wykorzystaniem 3 dźwięków!

CZAS NA CIEBIE!

Mam nadzieję, że teraz będziesz w stanie siadać do instrumentu i efektywnie ćwiczyć. Pamiętaj, że dokładnie zaplanowana sesja ćwiczeniowa to klucz do sukcesu! Dzięki niej na pewno zauważysz efekty swojej pracy.

Chcesz wnieść swoją grę na nowy, wyższy poziom? W naszym kursie Pianino NIE Od Podstaw przygotowaliśmy dokładne plany sesji ćwiczeniowej, z wyszczególnionymi ćwiczeniami do wykonania w danym tygodniu. Dodatkowo znajdziesz tam gotowe treningi, które składają się z rozgrzewki, techniki oraz ćwiczeń na szybkie czytanie nut.

Po prostu kliknij zdjęcie poniżej i sprawdź szczegóły!


Ten post ma jeden komentarz

  1. shan

    Mam 4 letnią przerwę od grania na pianinie, chce naprawdę do tego wrócić. Twoje wpisy pozwalają mi to zrobić małymi kroczkami.

Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.