Jak Siedzieć Przy Pianinie? – Podstawy Gry Na Pianinie!

Prawidłowa postawa przy instrumencie jest fundamentem gry na pianinie. To ona w głównej mierze wpływa na komfort oraz odczucia z gry. Nie muszę też chyba mówić, że ma ona również ogromny wpływ na Twoje kontuzje. W tej lekcji podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pozwolą Ci dostosować prawidłową pozycję przy pianinie!

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Przede wszystkim usiądź wygodnie i wyprostuj się. Opuść barki oraz rozluźnij się.

Grając na pianinie, musi być Ci wygodnie. Tylko wtedy będziesz w stanie grać płynnie na pianinie i odczuwać przyjemność z gry.

JAK WYSOKO SIEDZIEĆ?

Gdy już siedzisz wygodnie, przyszedł czas na dostosowanie wysokości siedzenia. Najlepiej sprawdzi się do tego ława regulowana. Jeżeli nie posiadasz takowej, możesz posiłkować się różnymi krzesłami lub dostosowywać wysokość stojaka instrumentu (jeżeli korzystasz z pianina cyfrowego lub keyboardu).

Twoja wysokość siedzenia będzie odpowiednio dopasowana, jeżeli łokieć znajdzie się w jednej linii z nadgarstkiem,  mniej więcej na wysokości klawiatury.

Prawidłowa postawa przy pianinie

Gdy usiądziesz za nisko, Twój nadgarstek znajdzie się poniżej klawiatury:

Zła postawa przy pianinie

natomiast, gdy usiądziesz za wysoko, będzie on się znajdował powyżej linii klawiatury:

Zła postawa przy pianinie

CO Z NOGAMI?

Zwróć również uwagę, aby Twoje stopy dotykały podłogi. Jeżeli nie sięgasz stopami do podłogi, możesz użyć małego stołeczka pod nogi, lub podstawkę dla dzieci.

JAK BLISKO USIĄŚĆ?

Gdy już Twoja wysokość jest odpowiednia, musisz dostosować odległość siedzenia, względem instrumentu. 

Siedząc przy pianinie, musisz mieć możliwość wygodnego dotarcia do każdego klawisza na klawiaturze. Twoje łokcie powinny być delikatnie oddalone od ciała, a kąt pomiędzy łokciem a przedramieniem, powinien być delikatnie rozwarty.

Prawidłowa postawa przy pianinie

Gdy usiądziesz za blisko, kąt pomiędzy łokciem a przedramieniem, będzie ostry, twoje łokcie będą podkurczone, przez co komfort gry będzie bardzo ograniczony.

zła postawa przy instrumencie

Jeżeli natomiast usiądziesz zbyt daleko, ciężko będzie Ci dotrzeć do każdego klawisza na klawiaturze, a nadgarstek przyjmie pozycję, która negatywnie wpłynie na odczucia z gry.

DOSTOSUJ WSZYSTKO POD SIEBIE!

Ostatnią rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, aby pozycję siedzenia dostosowywać bezpośrednio do siebie. Nie ma na to konkretnej receptury, czy dokładnych wymiarów i kątów. Każdy z nas jest inny, więc każdy będzie siedział troszeczkę inaczej.

Ja np. jestem delikatnie zgarbiony. Dłuższa gra z maksymalnie wyprostowanym kręgosłupem jest dla mnie bardzo niewygodna, dlatego staram się znaleźć złoty środek!

Pamiętaj, że najważniejsza jest Twoja wygoda i to, aby gra na pianinie była przyjemnością, a nie udręką!

Miłego grania!

A już w środę 17 czerwca o godzinie 20:00 organizujemy bezpłatne warsztaty online gry na pianinie, na których opowiemy, jak zacząć grać na pianinie będąc osobą dorosłą. Jeżeli więc chcesz faktycznie zacząć grać na pianinie, dowiedzieć się jak zorganizować i ułożyć efektywny plan ćwiczeń – to koniecznie wpadnij na warsztaty!

Po prostu kliknij zdjęcie poniżej, aby zarezerwować miejsce!

 


Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.