Wybór ćwiczeń do nauki gry na pianinie jest olbrzymi, co sprawia, że sama nauka gry na pianinie może być skomplikowana.
Aby pomóc Ci w tym, przygotowałem dla Ciebie kompletny zestaw 5 ćwiczeń, które są idealne dla początkujących pianistów (ale nie tylko), i które pomogą Ci rozwinąć Twoją szybkość i niezależność palców, koordynację i synchronizacje rąk oraz poprawią Twoją kontrolę gry.
Ćwiczenia te, traktuj również jako gotową i kompletną rozgrzewkę do wykonywania na początku każdej sesji ćwiczeniowej. Wystarczy 10 – 15 minut każdego dnia!
GAMA PIĘCIOPALCOWA
Pierwsze ćwiczenie opiera się tylko i wyłącznie na 5 dźwiękach:
Poruszamy się po białych klawiszach, w górę od dźwięku C do dźwięku G, a następnie w dół, do dźwięku C.
Ćwiczenie może wydawać Ci się bardzo proste, ale jeżeli dopiero zaczynasz – nie lekceważ go. Ćwicz osobno, najpierw prawą ręką, potem lewą ręką i dopiero na samym końcu spróbuj zagrać razem.
Pamiętaj, aby rozluźnić rękę i zwracać uwagę na każdy naciskany klawisz. Naciskaj klawisze z tą samą siłą, tak aby wydobywane dźwięki, brzmiały identycznie.
Gdy już poczujesz się pewniej, złapiesz większą kontrolę, zacznij delikatnie przyśpieszać, budując szybkość swoich palców.
GAMA C-DUR ROZBIEŻNIE
Tym razem, będziemy poruszać się po 8 klawiszach:
Obie ręce zaczynają ćwiczenie od tego samego dźwięku (środkowe C), po czym poruszają się w przeciwnych kierunkach.
Lewa ręka gra w dół, do dźwięku C i z powrotem, natomiast prawa ręka, gra w górę do dźwięku C i z powrotem.
Zwróć uwagę, że za każdym razem prawa i lewa ręka grają tymi samymi palcami.
Kolejna rzecz, na którą musisz uważać, to moment podkładania oraz nadkładania palców.
Zwróć uwagę, aby robić to “dyskretnie”. Nie angażuj do tego łokci, a cały ruch wykonuj nadgarstkami oraz palcami. Dzięki temu będziesz w stanie szybciej podłożyć palce, w efekcie czego, całe ćwiczenie zagrasz płynniej.
Podobnie jak w ćwiczeniu pierwszym, gdy już poczujesz się pewniej, przyśpieszaj oraz wprowadź elementy dynamiki. Gdy zaczynasz ćwiczenie i prawa ręka gra w górę, a lewa w dól – graj coraz głośniej, natomiast gdy grasz z powrotem, graj coraz ciszej, wracając do wyjściowego poziomu głośności.
NIEZALEŻNOŚĆ PALCÓW
Kolejne ćwiczenie, w którym poruszamy się tylko po pięciu dźwiękach:
Natomiast, tym razem w innej kolejności.
To ćwiczenie angażuje do pracy przede wszystkim palce, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, co znakomicie wpływa na budowę niezależności każdego z palców.
W dalszej częsci tego ćwiczenia, znajdziesz ukryte ćwiczenie pierwsze z tej lekcji:
Tak jak w ćwiczeniu pierwszym, zacznij osobno i ćwicz bardzo powoli. Nie śpiesz się. Zwracaj uwagę, aby każdy palec przed naciśnięciem klawisza, podnosił się, po czym uderzał w klawisz dokładnie z taką samą siłą jak palec poprzedni.
AKORDY MELODYCZNIE
To ćwiczenie różni się zdecydowanie od poprzednich, ponieważ będziemy w nim wykorzystywać tylko 3 place:
- Prawa ręka: 1 – 3 – 5
- Lewa ręka: 5 – 3 – 1
W ćwiczeniu poruszamy się po poszczególnych akordach (tutaj link do lekcji mówiliśmy o tym, jak się je tworzy), w postaci melodycznej, czyli naciskając dźwięki, jeden po drugim.
Bardzo ważne jest to, aby grać dokładnie tymi palcami, które opisałem powyżej. Może to być dla Ciebie niemałe wyzwanie (szczególnie jeżeli dopiero zaczynasz), ale proszę, zwróć na to szczególną uwagę.
Już od samego początku, przyzwyczaisz rękę do prawidłowego ułożenia, dzięki czemu w przyszłości, będziesz płynniej grać i przechodził między poszczególnymi akordami.
Ćwiczenie wykonujemy w górę i w dół, zaczynając i kończąc na dźwięku C. Obie ręce grają dokładnie to samo, a ręce poruszają się w tym samym kierunku.
PROGRESJA
Ostatnie ćwiczenie, które samo w sobie jest progresją akordów, na podstawie której można zagrać już naprawdę dużo ciekawych utworów. Przykład takiego utworu, omawiałem między innymi, w tej lekcji – Jak Tworzyć akompaniament na pianinie.
W tym ćwiczeniu będziemy pracować również nad koordynacją rąk, ponieważ prawa i lewa ręka grają zupełnie coś innego, wymieniając się wzajemnie.
Zacznij ćwiczenie od nauki lewej ręki, która porusza się po pięciu dźwiękach w takiej kolejności:
C – G – A – F
Następnie naucz się prawej ręki, która gra dobrze Ci już znane akordy, z ćwiczenia poprzedniego. Różnica polega na tym, że każdy z dźwięków akordu naciskamy w tym samym momencie, a nie tak jak to było w przypadku ćwiczenia poprzedniego, jeden po drugim.
Ćwicz prawą rękę, do momentu, w którym będziesz w stanie równo naciskać każdy z trzech dźwięków akordu, oraz będziesz w stanie szybko przechodzić między poszczególnymi akordami.
Gdy już to opanujesz, połącz wszystko razem, zaczynając najpierw od lewej ręki, a następnie zagraj akord dwa razy.
Gdy skończysz, zamień kolejność, zaczynając od prawej ręki.
ZAPIS NUTOWY ĆWICZEŃ DO POBRANIA
PODSUMOWANIE
Ta lekcja, to zestaw kompletnych i sprawdzonych ćwiczeń do nauki gry na pianinie, które wykonywane codziennie, przynoszą niesamowite rezultaty.
Dlatego pamiętaj, proszę, aby ćwiczyć każdego dnia, przynajmniej 10 – 15 minut dziennie. Dzięki temu rozwiniesz szybkość i niezależność palców, koordynację i synchronizację rąk oraz będziesz mieć prawdziwą kontrolę nad swoją grą.
Jeżeli natomiast, jakieś ćwiczenie jest dla Ciebie za trudne, nie radzisz sobie z nim – nie przejmuj się. Ćwicz pozostałe, a gdy tylko poczujesz się pewniej, spróbuj jeszcze raz.
CO JEŚLI CHCĘ WIĘCEJ?
Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z pianinem to gorąco zapraszam Cię do naszego Bezpłatnego Kursu – Zacznij Grać Na Pianinie, dzięki któremy dowiesz się jak stawiac pierwsze kroki w nauce gry na pianinie o jak zacząć grać na pianinie, pierwszwe utworu!
Po prostu kliknij zdjęcie poniżej, aby dowiedzieć się więcej o kursie!
Powodzenia!
Ten post ma 4 komentarzy
Pingback: Jak Nauczyć Się Grać Na Pianinie Dwoma Rękoma! - Szkoła Pianina
Hej mam do was pytanko. Czy można grać na keybordzie zamiest na pianinie?
Tak 🙂
Pingback: TOP 4 ćwiczeń, dzięki którym rozruszasz swoje palce! - Kompletna rozgrzewka w grze na pianinie - Szkoła Pianina