DLACZEGO WARTO GRAĆ MUZYKĘ KLASYCZNĄ?
Dzięki dużej wartości artystycznej, nauka ta przyczynia się do poprawy techniki gry, koncentracji oraz rozwoju muzykalności. Odpowiednio dobrane utwory pozwalają cieszyć się grą i osiągać satysfakcję podczas ćwiczeń.
UTWORY DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Jeśli potrafisz już odnaleźć się na klawiaturze, możesz zagrać niektóre utwory klasyczne, nawet w ich oryginalnych wersjach. Pamiętaj by ćwiczyć najpierw partie każdej ręki osobno, a następnie łączyć je w wolnym tempie.
LISTA UTWORÓW DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
- Camille Saint-Saëns – Łabędź
Ten marzycielski utwór pochodzi z cyklu „Karnawał zwierząt”. W wersji orkiestrowej melodię prowadzi wiolonczela. To jeden z tych utworów, które są dość proste, dzięki czemu dają mnóstwo pola do muzykowania i interpretacji. - Greensleeves
Angielska pieśń ludowa, popularna od XVI wieku, co potwierdza m.in. wzmianka o niej w dziełach Williama Shakespeare’a. Od XIX wieku melodia ta znana jest również jako pieśń „What Child Is This”. - Franz Schubert – Ave Maria
Przepiękna, spokojna melodia, która snuje się na tle prostego akompaniamentu. To świetny utwór do nauki na pianinie. - Johann Pachelbel – Kanon D-dur
Znana i wpadająca w ucho melodia, która stopniowo się rozwija, co czyni ją coraz bardziej interesującą.
W tym filmie możesz usłyszeć te melodie, oraz nauczyć się je grać.
- Fryderyk Chopin – Preludium e-moll op. 28 nr 4
W tej krótkiej etiudzie Chopin zawarł ogromny ładunek emocji. Po opanowaniu techniki grania dźwięków będziesz chętnie wracać do eksperymentowania z interpretacją.
- Ludwig van Beethoven – „Dla Elizy”
Ten utwór to klasyka, znana każdemu. Chociaż melodia jest rozpoznawalna, nie każdy potrafi ją zagrać. To absolutny hit, który warto mieć w swoim repertuarze.
JAK SAMODZIELNIE WYBIERAĆ UTWORY MUZYKI KLASYCZNEJ?
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać utwory dostosowane do poziomu umiejętności:
- Długość utworu: wybieraj krótkie utwory — zwykle są one łatwiejsze.
- Powtarzalność i schematy: jeśli w nutach wielokrotnie powtarza się jakiś schemat, może to znacznie usprawnić naukę. Przykładem może być Preludium C-dur Bacha.
- Budowa utworu: zwróć uwagę na konstrukcję. Wybieraj takie utwory, które składają się z niewielu elementów.
- Tempo docelowe: szybsze utwory wymagają większej biegłości technicznej. Lepiej skupić się na wolniejszych utworach, które brzmią równie pięknie.
- Nastrój: nostalgiczne, smutne, spokojne, pozytywne — wybieraj utwory, które odpowiadają Twoim upodobaniom i nastrojowi.
Możesz również wybierać fragmenty większych utworów np. główny temat muzyczny. To pozwala na swobodne podejście do grania i cieszenie się ulubionymi melodiami.
PIĘKNE OPRACOWANIA MUZYKI KLASYCZNEJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Jeśli interesuje Cię muzyka klasyczna, może Ci się spodobać nasza książka „30 najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej na pianino”. Znajdziesz w niej 15 znanych i 15 mniej znanych utworów.
Oprócz nut możesz skorzystać z pakietu z kursem, w którym autorka opracowań — Jennifer Schroeder, pokaże Ci krok po kroku, jak grać i interpretować te utwory.
Zobacz, jak to wygląda od środka:
Kliknij w baner poniżej, żeby dowiedzieć się więcej ⬇️