Jak zachęcić dziecko do nauki gry na pianinie i sprawić, że pokocha ten instrument!

Dzisiaj wpis nietypowy, bo skierowany do wszystkich rodziców, których pociechy uczą się w szkołach muzycznych! Karolina jest jedną ze studentek kursu Pianino Od Podstaw i opowiada o jej sprawdzonych sposobach i metodach, nie tylko na to, aby zachęcić dziecko do nauki gry na pianinie, ale również na to co robić, aby wesprzeć dziecko, w tej muzycznej przygodzie!

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że każde dziecko potrzebuje czegoś innego, by efektywnie się uczyć.

Na przykładzie własnych doświadczeń mogę jedynie nakreślić jak ta nauka i wsparcie przebiega u nas oraz co Ty możesz zrobić, aby zachęcić dziecko do nauki gry na pianinie i sprawdzić, że pokocha ten instrument!

Mając dziecko w szkole muzycznej albo uczące się indywidualnie gry na pianinie musimy uświadomić sobie, że czeka nas – rodziców, opiekunów ogrom pracy. 

Ta świadomość jest kluczowa, ponieważ: 

 • Oddajemy dziecku swój czas w wielu aspektach: dowozimy na lekcje, spędzamy godziny na lekcjach i ćwiczeniach w domu, umożliwiamy dziecku różnorakie występy itp., (logistyka, czas, przygotowania…)
 • My jesteśmy głównym motywatorem dla dziecka. Wiele dzieci potrzebuje zachęty, aby usiąść do pianina i ćwiczyć, a to rodzic najczęściej jest tym bodźcem. Obawiam się, iż mało które dziecko w wieku 5-9 lat ma w sobie samodyscyplinę. 

To do czego zachęcam rodziców, dopóki jest to możliwe, (a najczęściej jest to bezproblemowe w przypadku mniejszych uczniów) to udział rodzica w zajęciach dziecka.

Usiądź z boku, obserwuj lekcje, słuchaj tego, co mówi nauczyciel, rób notatki, jeżeli masz zgodę, zrób zdjęcie (poprawnego ustawienia dłoni, lub wykonania określonego ćwiczenia). Następnie w domowych warunkach używaj tych samych określeń co nauczyciel. Dziecko z czasem przyzwyczaja się do pewnych słów i nie będzie miało problemu ze zrozumieniem, o co prosisz. Poza tym pewne schematy pojawiają się „automatycznie”. W późniejszych okresach nauki ręce i palce same wiedzą jak się układać.

WPROWADŹ DZIECKO W ŚWIAT MUZYKI JESZCZE PRZED ROZPOCZĘCIEM NAUKI!

1. Czytaj dziecku książki związane z muzyką i grą na instrumentach

Wiem to z własnego rodzicielskiego doświadczenia, że ładnie wydana książka, ciekawa szata graficzna przyciągają wzrok dzieci.W naszym domu wszystko zaczęło się właśnie od książki i dołączonego do niej audiobooka.

Książka jakiś czas stała na półce, ponieważ wydawało mi się, że dla mojego dziecka wówczas 3-letniego to jednak trochę za poważna lektura, ale mając 4 lata, Ala nauczyła się obsługiwać bomboxa i sama włączała sobie płytę z nagraniem – dosłownie przepadła! Odtwarzała ją bez końca.

„Moja babcia kocha Chopina” autorstwa Anny Czerwińskiej – Rydel opowiada o życiu i twórczości Fryderyka Chopina językiem przyjaznym dziecku. Główna bohaterka – narratorka uczy się grać na pianinie.

W wersji z audiobookiem są nagrania utworów wplecione w całą opowieść. W ten sposób moja Alicja poznała muzykę F. Chopina.

2.Wypełniajcie razem książeczki wspomagające

Dla młodszych dzieci, które lubią kolorować, naklejać, wypełniać jest kilka pozycji, które oswajają pierwsze kontakty z muzyką, pięciolinią, nutami.
Np. „Moje pierwsze melodie” Tomasza Trojanowskiego. 
 

3. Otaczaj dziecko muzyką

W tle, kiedy się bawi, gdy gotujecie, gdy nawet sobie tego nie uświadamia, to przyniesie efekt! W momencie kiedy usłyszy gdzieś utwór, zapewniam, że zaskoczy Cię, mówiąc, „mamo, tato, ja to znam”.

Zabieraj dziecko na wydarzenia muzyczne kierowane do dzieci, gdzie mogą współtworzyć muzykę, dotknąć instrumentu i rozwiązywać muzyczne zagadki.

JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO ĆWICZEŃ W DOMU?

To ta najtrudniejsza część, kiedy okazuje się, że samo położenie rąk na klawiaturze pianina nie daje efektu, jaki dziecko oczekuje. Okazuje się, że aby spod palców popłynęła śliczna melodia, czeka je ciężka i czasochłonna praca. 

Poniżej kilka rad, które wypracowałam w toku nauki swojego dziecka. Nie zawsze wszystkie działają, nie stosuję ich nachalnie, aby nie być monotematyczną mamą, ale przy nadarzających się okazjach wykorzystuję te, które pasują do nastroju czy sytuacji

1. Chwal dziecko

Aprobata rodzica działa na dziecko niezwykle pozytywnie.

2. Czytajcie razem nuty

Weźcie jakiś utwór i czytajcie wysokości dźwięków, to świetny pomysł na to, by ćwiczyć umiejętność czytania nut na pięciolinii.

3. Zapraszaj znajomych, którzy grają

Jeśli masz znajomych, którzy grają na pianinie, zapraszaj ich i proś, aby zagrali coś w Twoim domu – to taki element „kuszenia”, który znakomicie się sprawdzi, aby zachęcić Twoje dziecko do nauki gry na pianinie!

4. Zapraszaj ludzi, przed którymi Twoje dziecko będzie mogło prezentować swoje umiejętności gry

Wykorzystuj okazje, kiedy jest u Ciebie rodzina, znajomi, koledzy lub koleżanki dziecka i pozwól mu popisać się przed widownią. Po prostu organizuj „mini recitale” np. kolędowe dla bliskich.

Każdy występ dziecka traktuj jak wydarzenie wyjątkowe, do którego się przygotowujecie, ćwicząc ukłony, ułożenie rąk. Ubierzcie się odświętnie. Pokaż dziecku, że traktujesz to z właściwą powagą i że jest to powód do dumy!

5. Zacznij uczyć się gry na pianinie

Z tym punktem wiąże się kwestia, którą zauważa naprawdę wielu rodziców. Kiedy Ty – rodzic, siadasz do pianina, ćwiczysz wytrwale – popełniasz jakiś błąd, uwierz, że Twoje dziecko podejdzie i powie Ci „to nie tak”, „nie umiesz”  i zacznie samo grać – daj mu tę przestrzeń, niech ono przejmie ćwiczenia, tak bezwiednie. 

Im więcej dziecko będzie widziało, że Ty poświęcasz czas na ćwiczenia, tym łatwiej będzie Ci je przekonać do ich wykonywania.

Będzie Ci łatwiej kontrolować poprawność ćwiczeń dziecka, nie tylko ułożenie rąk, czy postawę, ale także, czy uderza w dobre dźwięki. Czy dobiera odpowiednią technikę gry.

Bądź przykładem dla dziecka, ono uczy się, obserwując dorosłych! To jeden z najlepszych sposobów, aby zachęcić dziecko do nauki gry na pianinie!

Nie wiesz jak zacząć samodzielną naukę? – Zacznij tutaj!

6. Pokaż dziecku wartościowe treści dotyczące gry na pianinie np. na YouTube

Zainspiruj swoje dziecko, ciekawymi kanałami na YouTube. Wybór jest naprawdę ogromny!


Nie ukrywam, w wielu domach nauka gry na pianinie to będzie czas wystawiania na próbę waszych emocji. To ciężka praca! Będą łzy – to naturalny proces.

Staraj się maksymalnie opanować swoją niecierpliwość, a jeśli już „pękniesz” zamień tę sytuację w coś pozytywnego. Powiedz o ciężkiej pracy, która przynosi efekty (przytocz koniecznie przykłady), powołaj się na postaci, o których czytaliście, słyszeliście, czy oglądaliście film. 


CO ROBIĆ KIEDY JESTEŚCIE JUŻ PRZY PIANINIE!

1. Siadaj razem z dzieckiem przy instrumencie.

Patrz jak gra gamy, jak wykonuje ćwiczenia. Niektóre ćwiczenia możesz wykonywać z dzieckiem, np. rozciąganie palców, pstrykanie. Poświęć mu 100% uwagi w tym momencie.

2. Używaj słów, które stosuje na lekcji nauczyciel

W ten sposób zachowujecie spójność – nie tracisz czasu na zbędne wyjaśnienia.

4. Pozwól na początku i na końcu sesji zagrać dziecku to, na co ma ochotę

5. Licz dziecku

Licz dziecku, (lub z nim), bądź jego „metronomem” np. raz i dwa i, trzy i cztery i, albo szesna po, szesna po, po dwie, po dwie

6. Ćwicz małymi partiami

Nie ćwicz, przegrywając cały utwór! Jak już jakiś takt dziecko umie, zapisz mu w nutach buźkę, datę, serduszko niech wie, ile już zrobiło, pokazuj mu postęp

7. Nagrywaj

Od czasu do czasu, włącz kamerę i nagraj swoje dziecko. Daj mu obejrzeć film, pokaż, niech się posłucha, pochwal, pokaż, co ewentualnie należałoby poćwiczyć.

NASZA PRZYKŁADOWA SESJA ĆWICZENIOWA

 • Rozgrzewamy palce bez klawiatury
 • Ćwiczymy gamy – stosując oczywiście wskazówki nauczyciela
 • Gramy pasaże, układanki itp., pilnując kolejności palców i ich ułożenia
 • Gramy utwory, które lubimy najbardziej, czasem gramy te, które chcemy mieć za sobą (niestety w przypadku uczęszczania do szkoły muzycznej nie mamy komfortu grania, tylko tego co chcemy)
 • Często pokazuje Ali ołówkiem nuty podczas gry, oczywiście w porozumieniu z nią, to pomaga nam orientować się w nutach. Jest to przydatne na początku nauki danego utworu. Jednocześnie rodzic, który już umie już trochę czytać nuty może śledzić poprawność gry dziecka. Dlatego tym bardziej polecam Szkoła Pianina, pomaga się tego nauczyć.
 • Raz na jakiś czas ćwiczymy słuch. Ja jako mama siadam przy pianinie gram jakiś dźwięk z gamy C-dur i pytam Alę, który to dźwięk, nawet jeżeli się pomyli, gramy go kilka razy, aby zapamiętała. W trakcie tego ćwiczenia poruszamy się po 3 lub 4 dźwiękach. Nie utrudniam bez potrzeby, zwłaszcza że to nie ja jestem nauczycielem, a jedynie staram się to przedstawić jako zabawę w „muzyczną zgadywankę”.

PODSUMOWANIE

Kiedy wspólnie z Alą decydowałyśmy, że będziemy starać się dostać do szkoły muzycznej, wiedziałam, że będzie się to wiązało z dużym naszym zaangażowaniem. Najbardziej przerażało mnie, jak to wszystko zorganizujemy, mając troje dzieci?!

Najważniejsze dla mnie było to, aby być wsparciem dla Ali, a nie tylko wymagającą mamą, przez którą gra na pianinie. Postanowiłam od początku jej edukacji muzycznej, zaangażować się na tyle na, ile mogę!

To, co robię od samego początku – uczęszczam z nią na wszystkie zajęcia z fortepianu. Dzięki temu mam poczucie, że o niczym ważnym nie zapominam podczas ćwiczeń w domu. Przełomowym krokiem uważam zapisanie się również na kurs Pianino od Podstaw. To był strzał w dziesiątkę! 

Nasza nauka gry z pewnością będzie ewoluować z biegiem czasu. Wsparcie, jakim otoczysz swoje dziecko, w tej przygodzie z pewnością zaprocentuje w wielu wymiarach.

Wszystkim Rodzicom i Opiekunom życzę mnóstwa cierpliwości, wyrozumiałości i wytrwałości w dążeniu do celu. Droga jest żmudna, ale efekty, które wspólnie z dzieckiem osiągniecie, są tego warte!

Powodzenia!

Karolina Kazimierczak – kobieta rakieta, mama trójki urwisów, w sieci znana jako @gro_matka

A CO Z TOBĄ?

A Ty? Jakie masz sposoby, na to, aby zachęcić dziecko do nauki gry na pianinie, lub innym instrumencie? Koniecznie daj znać w komentarzu, aby inni mogli zainspirować się jeszcze bardziej!

A jeśli chcesz spróbować własnych sił w nauce gry na pianinie i zobaczyć, z czym dokładnie zmaga się Twoje dziecko, zapisz się na bezpłatny kurs, który przeprowadzi Cię przez całkowite podstawy nauki gry na pianinie. Po prostu kliknij zdjęcie poniżej!Ten post ma 2 komentarzy

 1. Grażyna

  Mam 57 lat i uczę się od września ubr.grania z nut, bardzo podoba mi się Wasz sposób nauczania

 2. Marek Zacharewicz

  Dziękujemy <3

Dodaj komentarz

Dopiero Zaczynasz? - Dołącz do Darmowego Kursu Dla Początkujących!

Polityka Prywatności | Regulamin | Copyright 2020 MuseNote Media Sp. z o.o. 

Korzystam z plików cookies na stronie w celu zapewnienia jej prawidłowego działania oraz po to, by analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Korzystając ze strony z włączoną w przeglądarce internetowej obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności.